SILENT SCREAM LETTER COMPETITION 2021

Sorry, this entry is only available in Turkish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Sessiz Çığlık Mektup Yarışması 2021 Şartnamesi

 AMAÇ:

Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Sessiz Çığlık Mektup Yarışması’nın amacı, yaşlılarımızın ve ruh sağlığı sorunu yaşayan hastalarımızın sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek, bu kişilerin toplumdaki görünürlüklerini artırmak ve haklarını savunmaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ:

Yarışma başlangıç tarihi:                      30 Nisan, 2021

Mektupların son teslim tarihi:               30 Haziran, 2021

Yarışma sonuçlarının açıklanması:       30 Temmuz, 2021

YARIŞMA KOŞULLARI

  1. Mektup yarışmasına sadece Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan bireyler katılabilir.
  2. Dernek yönetim kurulu üyeleri, mektup  yarışması seçici kurul üyeleri ve her iki kurul üyelerinin birinci dereceden akrabaları yarışmaya katılamazlar.
  3. Daha önce başka herhangi bir yarışmada ödül almış mektuplar yarışmaya gönderilemez.

YARIŞMA TEMALARI

Yarışmaya gönderilecek mektup, yaşlılarımızın ve ruh sağlığı sorunu yaşayan hasta ve hasta yakınlarının gerçek hayat hikayelerinden kesitler olmalıdır. Hayali veya olmamış olayları gerçek gibi anlatan mektuplar yarışma dışı bırakılacaktır. Mektubun uzunluğu en az 250 kelime olması önemlidir. Yarışmaya aşağıda belirtilen şekilde ruh sağlığı veya yaşlılar ile ilgili bir mektupla katılabilirsiniz.

Ruh Sağlığı: Ruh sağlığı sorunu yaşayan  bir bireyin yaşadıklarını, hayatından kesitler olarak anlatan, hasta olmalarından dolayı toplumun onlara karşı gösterdiği tepkiler, varsa dışlanma ve istismar gibi  hayat kalitelerini etkileyen konular  anlatıyor olmalıdır. Mektubu hasta veya hasta yakınları yazabilir.

Yaşlı Hakları: Yaşlı bireylerin maruz kaldıkları haksız davranışlar, yaşlı olmaktan dolayı yaşadıkları dışlanma, ihmal ve istismar edilme, bakım sıkıntısı ve çaresizlik gibi konularda kendilerinin veya yakınlarının yazdıkları mektuplar olmalıdır.

 KATILIM ŞEKLİ

Mektubunuzu e-mail ile lütfen aşağıdaki email adresine  gönderiniz. Sorularınız için bize 0542-8533188 veya 0533-8574392 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

E-mail ile:  info@yaslihaklariveruhsagligi.org

Katılımcılar mektubun sonuna isim- soyisim ve ulaşabileceğimiz bir numara yazmalıdırlar. İsim-soyisim vermek istemeyen katılımcılar telefon numaralarını ve rumuzlarını yazabilirler.

GİZLİLİK VE ETİK

Hiçbir katılımcının mektubu yazılı ve sözlü onay alınmadan kimseyle paylaşılmayacaktır. Ödül kazanan mektuplar da mektup sahiplerinden izin alınarak paylaşılabilecektir.

SEÇİCİ KURUL: 

Seçici Kurul Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği üyelerinden oluşacak, ilgili alanda bilgi ve tecrübesi  olan en az üç kişiden oluşacaktır.

DEĞERLENDİRME VE ÖDÜL:

a) Etkinliğe gönderilecek tüm mektuplar Seçici Kurul tarafından yapılacak puanlama yöntemi ile değerlendirecektir.

b) Mektuplar aldıkları puana göre en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanıp yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü gelen yarışmacılar belirlenecektir.

c) Mektup yarışmasına katılan tüm katılımcılara, ödül alıp almamasına bakılmaksızın katılım plaketi verilecektir.

YARIŞMA SONUÇLARI

Yarışmayı kazananlara yazılı ve sözlü olarak yarışma sonucu bildirilir, ve ödül töreni yapılarak kazandıkları ödüller kendilerine şahsen takdim edilir. Yarışma sonuçları e-mail, basın, sosyal medya ve dernek web sayfası vasıtasıyla duyurulacaktır. Ödül töreninin yeri ve tarihi  pandemi koşullarına göre belirlenecek ve  kamuoyuna duyurulacaktır.

ÖDÜLLER:

  • Birinci Ödül:    2000 TL
  • İkinci Ödül:      1500  TL 
  • Üçüncü Ödül:  1000 TL

 Bu yarışma sponsorlarımız Albank ve Asbank’ın katkıları ile gerçekleşmektedir.  Onlara katkılarından dolayı teşekkür ederiz…